Da je rožmarin obmorska rastlina, nam pove že njeno ime: rožmarin je namreč poslovenjenje italijanskega »rose marino« oziroma roža morja. In ker izhaja iz obmorskih krajev, se seveda najbolj poda prav k jedem, ki so zanje značilne – predvsem ribjim jedem.
Rožmarin je pri nas precej priljubljen tudi za pripravo najrazličnejših drugih jedi, zato ne raste več zgolj v slovenski Istri, temveč si ga je marsikdo zasadil tudi v notranjosti države. Zimzelena rastlina z igličastimi, ozkimi dišečimi listi, se hitro razraste v grm, ki lahko tudi kakšno blažjo zimo preživi zunaj, sicer pa velja, da ga je dobro posaditi v velik lonec in pozimi pospraviti na varno. Ko rožmarin cveti z drobnimi belimi ali vijoličnimi cvetovi, se na njem rade pasejo žuželke, sicer pa je prednost grmička predvsem v tem, da oddaja prijeten vonj in menda odganja komarje.
Zakaj bi jedi začinjali z rožmarinom?
V prvi vrsti vsekakor zaradi okusa, sicer pa ima uživanje rožmarina kar nekaj pozitivnih učinkov. Pomaga pri prebavi in zlasti odpravlja pekočo zgago ter vetrove, izboljšuje apetit, pomaga pri čiščenju mehurja, glavobolu in povišanemu krvnemu tlaku.
Rožmarinove lističe lahko uporabljamo sveže in suhe, ker so ti v jedeh precej opazni, pa jih lahko tudi zmeljemo. Uporabljamo jih za pripravo rib, mesa in pečene zelenjave, na primer v pečici pečene kombinacije jajčevcev, krompirja, paradižnika in paprike. Rožmarin se dobro poda tudi k tistim mediteranskim jedem, ki jih pri pripravi zalijemo z vinom, saj ima sam po sebi nekoliko grenak okus. Sicer pa okus ni glavni – najbolj pomemben je vonj, ki izhaja iz eteričnega olja v drobnih lističih.
Marsikdo uporabi rožmarin pri pripravi marinade za meso na žaru. Sicer pa lahko vejice rožmarina, če imamo grmiček doma, uporabimo tudi kot paličice za nabodala. Spodnji del vejice olupimo in nanjo nanizamo na primer koščke ribe za ribja nabodala, zgornji del pa pustimo cel, z lističi.
Zanimiva uporaba rožmarina v zdravstvene namene
Kot vsako drugo začimbo lahko tudi rožmarin uporabljamo za potrebe zdravljenja najrazličnejših tegob. Vtiranje olja v kožo lahko pomaga pospešiti prekrvavitev, zato ga dodajajo raznim mazilom proti celulitu ter mazilom za odpravljanje plešavosti oziroma spodbujanje rasti las. Prav tako se olje uporablja topično za ekceme, bolečine v mišicah, bolečine v sklepih, išias …
Rožmarin je pogost tudi v kozmetiki, na primer kot sestavina parfumov in mil. V ljudskem izročilu pa velja rožmarin za simbol spomina – od tu tudi rožmarin v znanem slovenskem napevu Slovenskega naroda sin.