Včasih nas je kar malce strah, ko se zavedamo, kako strašljivo hitro napreduje umetna inteligenca. Za to je dokaz klepetalni robot ChatGPT. Gre za najnovejšega bota z umetno inteligenco, ki se lahko pogovarja, piše pesmi, programske kode in celo odgovarja tudi na nekoliko kompleksnejša oziroma zahtevnejša vprašanja.
Klepetalnega robota ChatGPT lahko označimo kot novega akterja, ki dokazuje nepredstavljivo moč umetne inteligence (AI). To je orodje, ki vam omogoča vnašanje kompleksnih vprašanj, na katera vam odgovarja klepetalni robot – sicer v nekoliko bolj pogovornem in izumetničenem slogu.
Za koga so klepetalni roboti še posebej zanimivi?
Že nekaj časa je klepetalni robot zanimiv predvsem za tista podjetja, ki iščejo učinkovite načine, na kakšen način pomagati svojim strankam, da dobijo tisto, kar si želijo. Prav tako je takšno orodje zanimivo za raziskovalce umetne inteligence. Seveda je treba ob tem izpostaviti, da ima klepetalni robot ChatGPT tudi nekaj pomanjkljivosti.
Izumitelji bota ChatGPT opozarjajo, da se odgovori, ki jih dobite s pomočjo orodja, morda zdijo povsem verodostojni, a so lahko napačni. V teoriji robotu lahko postavite sicer kakršno koli vprašanje, na katerega bi morali dobiti konkreten odgovor. Na začetku dobite celo nekaj predlogov za začetek dialoga oziroma pogovora z njim, na primer povpraševanje po idejah za rojstnodnevno darilo.
Dobro vrti jezik, a ne zna razmišljati
ChatGPT klepetalni robot lahko zelo hitro pokaže, kje je njegova največja težava. Zagotovo v tem, da nima možganov. Nekateri strokovnjaki menijo, da zna samo dobro vrteti jezik, ne zna pa razmišljati. Sestavlja samo podobne programe, ki jih je v preteklosti že videl, navodila uporabnikov ga le usmerjajo, kje se lahko razgleduje po podatkih.
ChatGPT tako na primer zmore odlično sprogramirati naloge s spletnega tečaja ali kakšne bolj enostavne naloge z izpita, ker jih je videl že prej. Pri nekoliko bolj specifičnih ali kompleksnejših nalogah pa se prične zapletati.
Verjetno ne bo zmogel nadomestiti človeka
Dejstvo je, da bo umetna inteligenca v prihodnosti zagotovo uspela sprogramirati vse bolj zapletene zadeve, saj bo vedno bolj pravilno znala dojemati informacije.
A takšno orodje v resnici deluje kot študent, ki se skuša programiranja naučiti na pamet. Kljub temu da bo poznal vedno več nalog in jih bo vedno uspešneje reševal, pa tega ne bo razumel ter znal razmišljati o dejanski rešitvi.
Po mnenju marsikoga način programiranja, kot ga izvaja ChatGPT, nikoli ne bo vodil k zamenjavi ljudi. Seveda pa je lahko grožnja za vse tiste, ki programiranja ne razumejo povsem ter programirajo samo enostavne zadeve.