Pri varjenju govorimo o spajanju dveh kosov kovine, zato je najprej pomembno znati izbrati ustrezen postopek za izvedbo del. Pri tem mora varilec poznati tako strukturo posameznih materialov kot tudi različne postopke varjenja ter na koncu izbrati najbolj primernega.
Ko govorimo o izbiri pravega postopka varjenja, povejmo, da v podjetju Kovinc d.o.o. izvajajo dejansko vse postopke, ob tem pa jim ni tuje niti robotsko varjenje. Da bo vaše naročilo pristalo v pravih rokah, pa zagotavlja njihov strokovno izobražen kader, saj imajo na voljo med 25 in 30 usposobljenih varilcev.
Od naročila do izdelka
Varjenje v podjetju Kovinc poteka nadvse sistematično, saj se lahko le tako zagotovi najvišjo končno kvaliteto. Naročilo sprejme in obdela za to določena služba, ki pripravljen projekt preda naprej v proizvodnjo. Ko je govora o varjenju, je treba vedeti, da gre za postopek, ki mora biti opravljen nadvse kvalitetno.

Zvarjeni kosi kovine največkrat predstavljajo del večje enote, ki prenaša določeno težo, pritiske in druga bremena. V gradbeništvu je varjenje denimo potrebno pri postavljanju konstrukcije, ki mora biti vsekakor trdna. Pa varjenje avtomobilskih delov, pločevine in podobno. Kvaliteta mora biti vedno na prvem mestu.
Različni postopki varjenja
Kot smo že omenili, obstaja kar nekaj različnih postopkov varjenja. Če naprej razdelimo robotsko in ročno, pri slednjem povejmo, da so med najbolj uporabljenimi postopki vsekakor MIG, MAG in TIG. Za MIG/MAG velja, da gre za dokaj enostaven postopek varjenja, ki se uporablja tudi za varjenje debelejših materialov.
Morda še razčlenitev obeh:
- MIG (M – metal, I – inert, G – gas) – elektroda je neoplaščena, za zaščito pa se uporablja plin inertni argon, pa tudi helij.
- MAG (M – metal, A – activ, G – gas) – elektroda je neoplaščena, plin za zaščito pa je aktivni plin CO2.
Varjenje tanjših materialov
Če sta prej opisana postopka namenjena varjenju debelejših materialov, pa je postopek TIG namenjen tistim tanjšim. Po postopku TIG se vari izdelke iz tankega nerjavnega jekla, aluminijevih, magnezijevih in bakrovih zlitin. Ker TIG postopek omogoča precej več nadzora, so zvari posledično močnejši in boljše kvalitete.
Omenimo morda še plazemsko varjenje, ki poteka s pomočjo plazme, ki jo štejemo v 4. agregatno stanje. Pri tem postopku je plin električno prevoden, temperatura v obloku pa lahko doseže tudi do 2.000 °C. Ta postopek omogoča precej manj deformacij varjenega izdelka.
Velikoserijsko varjenje
Ko govorimo o obdelovanju kovin večjih serij, se moramo dotakniti avtomobilske proizvodnje. Na tem primeru je namreč najlažje ponazoriti, zakaj je robotsko varjenje nujno potrebno. Pri izdelavi avtomobilskih delov gre namreč za večje število kosov, ki morajo biti popolnoma enako obdelani.
Neskončnega števila popolnoma enakih gibov in posledično zvarov pa človek enostavno ne zmore. Enako velja za samo hitrost proizvodnje. Robotsko varjenje prinaša veliko prednosti, kot so:
- hitrejša in cenejša izdelava,
- manj odpada (manjši negativen vpliv na okolje),
- izjemna natančnost.
Omenjeno podjetje je v tem segmentu zagotovo eno vodilnih pri nas, pa ne le pri nas. Pohvalijo se lahko tudi s tujimi referencami in zares širokim naborom storitev v kovinsko predelovalni industriji.