Ko se človek enkrat navduši nad igranjem električne kitare, ga to ponese sem in tja. To pomeni, da bi igral malo klasično, malo akustično, pa obvezno tudi električno kitaro. Ampak za koga je to optimalna izbira in zakaj izbrati električno kitaro?
V resnici se bo prej pripetilo, da boste imeli doma vse tri vrste kitar, bomo pa tokrat preverili tiste plati električnih kitar, ki jih je vsekakor vredno izpostaviti. Morda sploh niste roker po duši, pa boste v tem članku ugotovili, da je električna kitara tisto, kar ste potrebovali že ves čas.
Konec težav s sosedi
Morda se sliši malce šaljivo, a vsekakor drži. Tako kot velja za večino elektronskih in električno gnanih glasbil, so tudi električne kitare primerne za igranje v okoljih, kjer so stene bolj tanke. Denimo v blokih, kjer je ponekod slišati vsak pogovor ali hojo gor in dol.
Predstavljajte si potem nekoga, ki se več ur dnevno trudi ujeti ritem na akustični kitari. Z električno bodo te težave izginile. Kitaro boste enostavno povezali z ojačevalcem, vanj vtaknili svoje slušalke in si priredili zares pravi in glasen rokovski spektakel, v katerem sosedje ne bodo mogli uživati. In ne le rokovski. Električna kitara lahko od sebe daje tudi zvok akustične kitare.
Lažje ubiranje strun
Na električno kitaro se večinoma igra s tako imenovano »trzalico«. A pri lažjem ubiranju strun smo imeli bolj v mislih preprijemanje po vratu kitare, kjer iščemo prave akorde in ustvarjamo melodijo. Strune na električni kitari so pod prsti čutiti precej mehkejše kot tiste na akustični ali klasični.
Prav zato lahko v večini primerov pozabite tudi na boleče konice prstov in skelenje. Električna kitara je idealen instrument tudi za vse ljubitelje solo vložkov, saj prsti zelo hitro letijo po strunah, elektronika pa zna v večini primerov kar dobro prekriti naše napake.
Pester nabor zvokov
Si želite, da bi vaša kitara zaigrala v stilu Metallice, Nirvane ali katerega drugega znanega benda? Ni problema! Potrebno bo le najti in kupiti ustrezen kitarski efekt, ki bo vašo kitaro spremenil v eno tistih, ki se »derejo« z velikih odrov po celem svetu.
Za razliko od električne kitare, tega pri klasični izvedbi ne morete narediti. Akustične kitare imajo sicer tudi nekaj možnosti elektrifikacije in vplivanja na zvok preko magnetov, a vendarle ne v takšni meri, kot bi si sami verjetno želeli.
Električne kitare niso drage
Čeprav bi marsikdo morda pomislil, da gre za sila drag hobi, pa je precej solidno električno kitaro možno kupiti že po nadvse ugodnih cenah. V to se lahko prepričate tudi ob obisku glasbene trgovine Symphony, kjer boste našli tudi sete, kakršne zelo toplo priporočamo vsem začetnikom.
V takšnem setu boste našli električno kitaro, ojačevalec, uglaševalec, torbo za kitaro, pa morda celo rezervne strune in kakšno trzalico. Bolj po slovensko slednjim rečemo drsalice, a verjemite, da vas bodo v glasbeni trgovini razumeli, kakorkoli že se boste izrazili.
Katero električno kitaro izbrati?
Čeprav bi kdo na hitro pomislil, da vrsta materiala, iz katerega je kitara izdelana, nima vpliva na zvok kitare, to ne drži. Še posebej kitare, ki so izdelane iz lesa, dokazujejo povsem nasprotno. Med najbolj cenjenimi so kitare, izdelane iz ebenovine, po kateri se zvok nekako najmehkeje prenaša.
So pa tovrstne kitare nekoliko dražje. Precej cenejše so tiste iz umetnih materialov, ki pa so še kako konkurenčne, sploh če se odločimo za igranje zvrsti, pri kateri ne pričakujemo kakšnih nežnejših odtenkov. Kitara naj vam lepo sede v roke, še posebej pozorni bodite pri objemu vratu in debelini strun.
Za zaključek pa dodajmo le še to, da si je najbolje vzeti čas, skočiti v trgovino z glasbili, se zagledati v pestro ponudbo in prijeti v roke, kar vam je všeč. Pri tem pa seveda ne pozabite na kakšen test in obvezen nasvet strokovnjaka.