S poganjanjem pedal se aktivira celotno telo, obenem pa lahko uživate še na svežem zraku. To sta le dve pomembni prednosti, ki ju ponuja kolesarstvo – ena od najbolj priljubljenih aktivnosti pri nas in tudi marsikje drugje po svetu. In če ste kolesar začetnik, je dobro poznati vsaj nekaj osnovnih nasvetov, kako tovrstno aktivnost narediti še prijetnejšo, udobnejšo in varnejšo.
Da boste torej lahko svojo novo aktivnost izkoristili do maksimuma, vam podajamo nekaj odličnih nasvetov – ne glede na vašo starost. Upoštevajte jih in si zagotovite varno in udobno vožnjo.
Za začetek je dovolj osnovna oprema
Zavedate se, da je precej mikavno imeti lično opremo in vrhunsko kolo, a da postanete dovolj dober kolesar, za začetek ne potrebujete prestižno dragih zadev. Precej pomembnejši in prijetnejši je občutek, da s svojim starim kolesom, ki mora biti sicer dobro vzdrževano, prehitite koga, ki vozi kolo po zadnji modi, na primer takšno iz karbona. O morebitnem nakupu povsem novega kolesa in o nadgradnji opreme lahko razmišljate kasneje.
Za začetek pa za dovolj udobno in varno vožnjo zagotovo potrebujete nekaj osnovnih kosov opreme, kot je kakovostna kolesarska čelada. Tudi zanjo vam ni potrebno zapraviti preveč denarja, vsekakor pa mora ustrezati predpisanim standardom.
Prilagoditev kolesa po meri
Osnova za učinkovito vožnjo je tudi prilagoditev kolesa po meri posameznika. To je celo eden od najpomembnejših pogojev. Če je kolo neprimerno nastavljeno, na njem ne boste zmogli preživeti prav dosti časa. Pravilna nastavitev narekuje zlasti dvoje: pravilno nastavitev višine sedeža ter doseg.
Višina sedeža mora omogočati rahel upogib kolena, in sicer ko je stopalo na dnu pedala. Pravilen doseg pa v praksi pomeni, da so roke ter trup kolesarja pod kotom 45 stopinj. Pri nakupu novega ali pa rabljenega kolesa zato najprej temeljito preverite, ali je njegova velikost ustrezna za vas oziroma vašo višino.
Nastavitev višine sedeža
Pogosta napaka kolesarja začetnika je prenizko nameščen sedež. Če vas med kolesarjenjem spremljajo bolečine v sprednjem delu kolena, imate sedež verjetno nameščen prenizko. Večina kolesarjev se počuti precej udobnejše in bolj samozavestno, če s stopali lahko dosežejo tla. A v resnici s tem tvegate dolgoročne poškodbe.
Kolesarjeva noga mora biti ob pritisku na pedal vedno skoraj iztegnjena. V tem primeru je višina sedeža zagotovo dobro nastavljena. Kolena so tako ob pritisku na pedal rahlo pokrčena, medenica se ob tem ne ziblje ter je fiksirana na sam sedež.
Rutinsko vzdrževanje kolesa
Za osnovno skrb kolesa ne potrebujete posebnega strokovnjaka, saj za rutinsko vzdrževanje lahko dovolj učinkovito poskrbite kar sami. Pri tem mislimo tudi na mazanje verige. Dobro vzdrževanje omogoča podaljšanje življenjske dobe prevoznega sredstva, hkrati pa pomaga privarčevati kar nekaj denarja.
Redno morate pregledovati tudi pnevmatike oziroma zračnice. Z napol praznimi zračnicami ne boste prikolesarili prav daleč, obenem pa bo vse skupaj izjemno neudobno, ne nazadnje tudi nevarno.
Pametno izbirajte razdalje in teren
Dejstvo je, da začetniški elan pri kolesarjenju neredko narekuje velike razdalje, in to v zelo kratkem času. Prav tako si želite na hitro doseči kakšen višji hrib ali kolesariti po zahtevnejšem terenu. Precej logično je, da temu lahko kaj hitro sledijo tudi poškodbe. Pomembno torej je, da kolesarsko kondicijo stopnjujete počasi. Na ta način telesu zagotovite, da se postopoma prilagaja na zahtevnejše podvige.
V prvi tretjini vožnje se ogrejte, nato kolesarite v ritmu, v zadnjem delu pa lahko daste vse od sebe. Tudi na ta način boste poskrbeli za udobno in varno kolesarjenje.
Prva pomoč za kolo
Med vožnjo s kolesom najpogosteje prihaja do poškodb pnevmatik. Na cesti ali drugem terenu namreč zelo hitro naletimo na kakšen oster predmet ali kaj podobnega. Ker ga ne opazimo, ga povozimo. In lahko si že predstavljate posledice.
Zlasti za dolge vožnje je s seboj vedno priporočljivo imeti rezervno kolo, prav tako komplet za krpanje, mini črpalko ter vzvode za zračnice. Nakup kolesarske opreme naj torej vsebuje tudi prvo pomoč za kolo.
In da bo vaša vožnja s kolesom še udobnejša, zlati pa varnejša, ne pozabite uporabljati prestav. Za še večjo kolesarsko vzdušje pa se navadite voziti v skupini. Izjemno pomembno je tudi to, da prav nikoli ne pozabite na hidracijo pred, med in po kolesarjenju.