Občasno smrčanje je težava, ki moti predvsem tiste, ki si z nami delijo spalne prostore. Z njim se nekajkrat v življenju srečamo prav vsi, razlogi pa so različni – vse od neprimernega vzglavnika do prekomernega uživanja alkohola na zabavi. Kadar smrčanje iz »akutnega« preraste v kronično težavo, pa je potrebno zanj poiskati tudi medicinsko pomoč. Pogosto je trdovratno smrčanje namreč posledica fiziološke težave, ki jo lahko odpravimo s kirurškim posegom.
Je operacija proti smrčanju resnično potrebna?
Ali je operacija proti smrčanju rešitev ali ne, bo določil otorinolaringolog, a preden pridemo pri njemu na vrsto, imamo glede na dolge čakalne dobe možnost, da skušamo sami storiti vse, da bi smrčanje odpravili. Najpogostejša rešitev za odpravljanje smrčanja je namreč povsem preprosta: znižanje telesne teže. Prekomerna telesna teža vpliva na naš položaj med spanjem, prav tako pa tudi na čvrstost tkiv na v notranjosti vratu. Če so tkiva mehka in se med spanjem popolnoma sprostijo ter »razlezejo«, nam smrčanje ne uide. Poleg izgube telesne teže je potrebno poskrbeti tudi za gibanje. Presenečeni boste, da lahko z njim utrdimo tudi mišice v notranjosti vratu!
Operacija proti smrčanju se sicer priporoča večinoma takrat, kadar tega povzročajo težave s prehodnostjo nosu ter težave z mehkim nebom oziroma jezičkom, ki ga zaključuje. To sta razloga, zaradi katerih kot drvarji smrčijo celo otroci! Pri njih se običajno operacijo odloži, saj se predvideva, da se bo z rastjo stanje izboljšalo, pri odraslih pa je najbolje poskrbeti za čim prejšnji poseg. Seveda pa je lahko operacija proti smrčanju nujna tudi pri otrocih. Smrčanje namreč pogosto vodi v apnejo, torej v začasno prenehanje dihanja med spanjem, ki je lahko tudi na stopnji, ki je nevarna za življenje. Kadar se pojavlja apneja, nimamo ne glede na starost in ne glede na postavo kaj čakati, in vprašanje, ali je operacija proti smrčanju potrebna ali ne, ni več stvar izbire – gre za nujen poseg!