Kljub temu, da aknavost povezujemo predvsem z obdobjem pubertete, so akne težava, s katero se lahko spopadajo tudi odrasle osebe. Gre za neprijetnost, ki precej vpliva na videz, še zlasti takrat, kadar prizadene obraz. Vsekakor torej velja poskrbeti, da kožo z aknami primerno negujemo in skušamo aknavost po svojih najboljših močeh odpraviti.
Akne so huda oblika mozoljev, ki jih v najstniškem obdobju povzročijo hormoni, ti pa jih lahko sprožajo tudi kasneje. Aknasta koža se lahko pojavlja tudi zato, ker koža izloča preveč maščobe in ker se v porah nabirajo bakterije. Vse to vodi h gnojnemu vnetju, ki za seboj pogosto pušča brazgotine.
Nega aknaste kože
Aknasta koža je delno posledica zunanjih, delno pa notranjih dejavnikov, ki jih moramo čim bolje onemogočiti. Kako?
1. Aken in trdovratnih mozoljev nikoli ne stiskajte sami. Zakaj? Prvi razlog je ta, da lahko povzročite še dodatno okužbo, drugi pa, da lahko za njimi ostanejo brazgotine. Če vas pesti aknasta koža, se raje odločite za obisk pri kozmetičarki. Ta bo poskrbela za primerno čiščenje in nego s sredstvi, ki dokazano pomagajo blažiti stanje.
2. Če imate akne, uporabljajte blaga čistilna sredstva, ki ne bodo povzročila še več težav – torej sredstva, namenjena prav koži z aknami. Veliko klasičnih sredstev, ki so sicer primerna za čiščenje neproblematične kože, namreč vsebuje sestavine, ki lahko pri aknah težave zgolj še poslabšajo.
3. Nega aknaste kože prepoveduje uporabo trdih in agresivnih mil, ki kožo izsušijo – morda se zdi, da je treba akne in mozolje izsušiti oziroma odstraniti vso kožno maščobo, vendar v resnici ni tako. Poleg tega večina trdih mil dodatno maši pore, kar povzroča vedno nove težave in ne vodi k izboljšanju.
4. Aknasta koža zahteva celovit pristop, saj moramo vplivati na akne in mozolje, ki so že vidni, kot tudi na tiste, ki so šele v nastajanju. Sredstva, ki se nanašajo točkovno, torej niso primerna – s sredstvi proti aknam moramo negovati celoten obraz oziroma celoten predel prizadete kože.
5. Aken ne prekrivajte z dekorativno kozmetiko. Veliko pudrov in ličil namreč vsebuje snovi, ki lahko aknasto kožo dražijo. Poleg tega se koža zdravi le, če lahko do nje dostopa kisik, torej je nikakor ne smemo pokriti s plastjo pudra, ki ga ne prepušča.
6. Uporabite kozmetična sredstva s salicilno kislino. Ta prodre v globino por in v njih topi maščobo – torej preprečuje nastajanje novih aken in mozoljev.
7. Poskrbite za prehrano, ki ima dober vpliv na vašo kožo. Večinoma velja, da na aknavost slabo vpliva uživanje sladkorja, vendar ni nujno tako – različni ljudje se različno odzivajo na posamezne vrste hrane. Vsekakor velja, da med varna živila sodijo na primer zelenjava, riž in stročnice, med najbolj tvegano za nastanek aken pa prav sladkarije, slani prigrizki, svinjina.
8. Kaj pa, kadar se domača nega aknaste kože ne obnese in so akne trdovratne, trajajo daljše časovno obdobje oziroma prizadenejo večji del kože, na primer obraz v celoti ali celo hrbet? Takrat aknasta koža ni težava, za katero bi mislili, da bo že enkrat izginila, temveč dejansko bolezen kože. To pomeni, da se je potrebno odpraviti k dermatologu, ki bo kožo pregledal in predpisal ustrezno zdravljenje, največkrat antibiotično. Za ženske pa lahko zdravnik predpiše še nekaj: kontracepcijske tabletke. Tudi te zmanjšujejo pojav mozoljavosti in aken, saj vplivajo na ravnovesje hormonov oziroma pomagajo nekoliko zmanjšati nivo testosterona, ki je ravno tako lahko krivec za akne.